Çağdaş Öncü Okulları Logosu
  • alt
  • alt
  • Veli Bilgilendirme Sistemi

    Veli BilgilendirmeSistemi

  • Çağdaş Öncü Okulları Telefon

    Telefon0224 232 34 00

YENİ NORMAL BİLGİLENDİRME KILAVUZU

OKULDA AKADEMİK OLARAK ALINAN ÖNLEMLER

 

Covid - 19 ile tüm dünyanın ve ülkemizin mücadelesi malumdur. Buradan hareketle 2020 - 2021 Eğitim öğretim döneminin her zamankinden farklı olabileceği gerçeği ile okulumuz olası senaryolarını Mayıs 2020 tarihinden beri yürütmektedir.
Öğrencimiz okula gelmeden önce evde ateşi ölçülmeli ve 37.3 derecenin üzerinde ateşi olan öğrencilerimiz okula gönderilmemeli ve ilgili müdür yardımcısına bilgi verilmelidir.

Okul binalarımıza girişler kontrollü yapılacak olup belirlediğimiz farklı giriş noktalarında tüm öğrencilerimizin ve çalışanlarımızın ateş ölçümü yapılacaktır. Girişlerde sosyal mesafe kuralları dikkate alınacaktır.

Öncelikle yeni dönem hazırlıklarımızı planlamak üzere okulumuzda “Pandemi Kriz Yönetimi Kurulu” oluşturulmuştur. Bu kurul, hazırlıklarımızı gerçekleştirmek üzere 2 çalışma grubu oluşturmuştur. Bu grupların çalışması tüm öğretim yılı boyunca devam edecektir.

 

ÇALIŞMA GRUPLARI

 

Akademik Planlama Komisyonu

2 - Okul Sağlığını Koruma ve Denetleme Komisyonu olarak isimlendirilmiştir.

Akademik sürecin planlandırılması için eğitimci olan okul kurucularımız, okul müdürlerimiz ve eğitim genel koordinatörümüz bünyesinde “ Akademik Komisyon” kurulmuştur.

 

Akademik komisyon 3 senaryo hazırlığını tamamlamıştır.

1 - Okulların “ Yeni Normal ” koşullarda açık olması senaryosu

2 - Uzaktan Eğitim Model’inin uygulanması senaryosu

3 - Hibrit Model’in uygulanması senaryosu

İçinde bulunduğumuz süreç, eğitimin çok kanallı bir yaklaşım ile planlanmasını zorunlu kılmıştır.

 

Bunlardan biri olan “ Uzaktan Eğitimi ” bilimsel yaklaşımlardan öden vermeden pedagojik ilkelere uygun gerçekleştirmek ve Çağdaş Öncü Okulları’nın misyon ve ilkeleri çerçevesinde ilerletmek için çalışmalar tamamlanmıştır.

Bu doğrultuda internet alt yapısı güçlendirilmiş, çevrimiçi araçlar satın alınmış, “Eğitim Teknolojisi Birimimiz” tarafından öğretmenlerimize içerik hazırlama ve geliştirme konusunda eğitimler vermek üzere  “Teknolojik tabanlı öğrenme ve geliştirme birimi” oluşturulmuştur.

Öğretmenlerimize konunun saygın kurumlarından “Eğitim Teknolojileri Zirvesi” kurumu iş birliğiyle Prof. Dr. Soner YILDIRIM, Dr. Işıl BOY ERGÜL ve Selin BOZKURTLAR PEÇE tarafından eğitimler verilmiştir.

 

Millî Eğitim Bakanlığımızın 12 Ağustos tarihinde yaptığı açıklamalar doğrultusunda planlamamız şu şekilde ilerleyecektir.

 

17 Ağustos 2020 Pazartesi günü 8.sınıf, 11.sınıf ve 12.sınıf öğrencilerimiz online eğitime başlayacaktır.

24 Ağustos 2020 Pazartesi günü 2, 3, 4, 5, 6, 7. sınıflar ile 9. ve 10.sınıf öğrencilerimiz online eğitime başlayacaktır.

27 - 28 Ağustos 2020 tarihlerinde 1. sınıflarımızın online oryantasyon eğitimi yapılacaktır.

21 Eylül 2020 Pazartesi günü yüz yüze eğitim başlayacaktır.

 

EĞİTİM VE ÖĞRETİM

 

Eğitim uzaktan devam ettiği sürece öğrencilerimizin konu eksiklikleri çıkarılarak birebir veya grup özel dersler online yapılacaktır.

 

Veli toplantıları, bireysel öğretmen - veli görüşmeleri ve rehber öğretmenlerimizle yapılacak olan görüşmeler online olarak gerçekleştirilecektir.

Online eğitim ders programımız ve zaman çizelgemiz sizlerle K12NET bilgi sistemimiz üzerinden paylaşılacaktır.

 

Millî Eğitim Bakanlığının okulların açık bulundurulması ile ilgili alacağı farklı bir karar olduğu zaman her türlü eğitim senaryosuna göre yaptığımız hazırlık ve uygulamalarımız hakkında sizlere bilgi verilecektir.

 

Sürecin tüm aşamasında siz değerli velilerimize ve sevgili öğrencilerimize gerekli destek için iletişim sağlanacaktır.

 

Küresel ölçekli yaşanan hastalıkların artması ve yaşamı etkilemesi nedeniyle kendimiz ve çevremiz için güvenli bir ortam yaratmak daha büyük bir önem kazanmıştır. Sizlerin de bildiği gibi ezberlerin bozulduğu bir eğitim-öğretim yılı yaşanmıştır. Buna bağlı olarak yeni ezberler oluşturmak yaşamınızı her anlamda güvenli hale getirmek amacıyla Öncü bir adım atarak kendi bilim kurulumuzu oluşturduk ve çalışmalarımıza başladık.

 

Sağlık Bilim Kurulu üyelerimiz; 

 

Uzman Doktoru Başak BURGAZLIOĞLU - Medicana Bursa Hastanesi Göğüs Hastalıkları 


Sözer SARIOĞLU - Doruk Özel Bursa Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

 

Ziya YAŞAR - Doktoru Medicana Bursa Hastanesi Uzman Radyoloji Doktoru

 

Seçil GASSALOĞLU - Çocuk ve Ergen Psikiyatri Uzman Doktoru

 

Mehmet Faysal ÖZBEN - Öncü Okulları İşyeri Hekimi

 

 

Okulumuzun hijyen ve sağlık güvenliğini sağlamak, öğrenci ve çalışanlara yönelik koruyucu sağlık stratejileri belirlemek için T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından okullara gönderilen “Covid – 19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi” ve Çağdaş Öncü Okulları Sağlık Danışma Bilim Kurulu önerileri doğrultusunda sizlerle paylaştığımız bu kılavuzu hazırladık. Ancak belirtmeliyiz ki Millî Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nın aldığı tüm kararlar okulumuzda sürekli güncellenecektir.

 

OKULA GELMEDEN ÖNCE VELİLERİMİZİN ALACAĞI ÖNLEMLER

  

Aile bireylerinde veya temas halinde bulunan diğer kişilerde hastalık belirtisi olması durumunda öğrencimiz okula gönderilmemeli ve ilgili müdür yardımcısına bilgi verilmelidir.

 

Öğrencilerimizin kıyafetlerinin temizliğinden emin olunmalı ve kıyafetler her günün sonunda yıkanmalı veya havalandırılmalıdır.

 

Öğrencilerimize okula geldiği her gün yeni bir maske kullandırılmalıdır.

 

Öğrencilerimizin bağışıklık sistemini güçlü tutmak için evde uyku ve beslenme düzenlerine dikkat edilmelidir.

 

OKUL GİRİŞLERİMİZDE ALDIĞIMIZ ÖNLEMLER

  

Ateşi belirlenen düzeyin üzerinde olanlar izolasyon odasına alınacak, öğrencilerimizin ailesi bilgilendirilecek, çalışanlarımız ise hastahaneye yönlendirilecektir.


Velilerimizden öğrenciyi okula getirip götüren sabit bir aile üyesi belirlenmesi istenecektir. Belirlenen aile üyesinin 65 yaş üzeri olmamasına ve kronik hastalığının bulunmamasına dikkat edilecektir.


Velilerimiz için bahçe dışında bekleme noktaları belirlenecektir. Yabancıların, misafirlerin ve velilerin okula girişleri sınırlandırılacaktır.


Okul girişlerimizde her birey maske takacak ve girişlere yerleştirilen ayaklı el dezenfektanlarını kullanmaları sağlanacaktır.


Okula giriş yapan her birey binaya giriş kapısına konulan ayak dezenfektan paspasını kullanacaktır.


OKUL SERVİSLERİMİZDE ALDIĞIMIZ ÖNLEMLER

  

Öğrencimiz servise biner binmez ateşi ölçülecek, servis içinde bulunan el dezenfektanını kullanması sağlanacaktır. Ateşi 37.3 derecenin üzerinde olanlar servise alınmayacaktır.

 

Serviste bulunan herkes maske takacak ve her öğrencimizin servisteki yeri sabit olacaktır. 

 

Servis araçlarımızın günlük, haftalık, aylık, dönemsel dezenfeksiyonları sağlanacak ve aksi bildirilene kadar servis araçlarında klima kullanılmayacak, pencereler açılıp servisin sık sık havalandırılması sağlanacaktır.

Servis kapasiteleri bakanlığın açıklamaları doğrultusunda planlanacaktır.

 

OKUL YEMEKHANEMİZDE ALDIĞIMIZ ÖNLEMLER

  

Yemekhanede bulunan masa ve sandalyeler çapraz ve aralıklı oturma düzenine göre ayarlanacak ve yemekhanemiz, 4 farklı yemek saati uygulanarak dönüşümlü kullanılacaktır.

 

Yemekhaneye öğretmenlerle birlikte inilecek ve öğrencilerimizin ellerinin yıkanması, sosyal mesafe kurallarına uyumu sağlanacaktır.     Her yemek seansından sonra yemekhanenin hijyeni sağlanacak ve çatal, kaşık, bıçak makinalarda yüksek ısıda yıkanacak, kişiye ambalajlı olarak sunulacaktır.

 

Bu dönemde açık su servisi yapılmayacak, sular kapalı ambalajlarda sunulacaktır.

 

Menü planlaması bağışıklığı güçlendiren gıdalardan oluşacaktır.

 

İkindi kahvaltısı paketlenmiş bir şekilde planlanan düzen içerisinde sınıflarda servis edilecektir.

 

Tüm yemekhane çalışanları önlük, bone, siperlik, maske ve eldiven kullanacak. Her günün sonunda yemekhane salonu ve yemek hazırlık alanlarının zemini sodyum hipoklorid ile temizlenecek masalar, servis tezgâhları ise çok amaçlı konsantre solüsyon ile her günün sonunda dezenfekte edilecektir.

 

KAMPÜS İÇERİSİNDE ALDIĞIMIZ ÖNLEMLER

  

Okulumuzda sağlık ekibi ve izolasyon odası oluşturulmuştur. Gün içerisinde hasta olduğu fark edilen (ateş, burun akıntısı, nefes darlığı, öksürük, hapşırık, nezle, grip) öğrenci ve çalışanlarımızın çevresi ile teması kesilecek ve izolasyon odasına alınıp aileye bilgi verilecek, çalışanlarımız ise hastaneye yönlendirilecektir.

 

Okulumuzun klima, havalandırma sistemlerinin düzenli olarak filtre bakımları, asansörlerin fan bakımları yapılacaktır. Tüm sınıflarımızın içinde, öğretmen odalarının ve tuvaletlerin girişlerinde el dezenfektanları bulunacaktır. Küçük yaş grupları el dezenfektanlarını öğretmenlerinin gözetimleri altında kullanacaktır.

Öğrencilerimiz hep aynı sınıfta eğitim görecek, zorunlu olmadıkça sınıf değişikliği yapılmayacaktır.

 

Öğrencilerimiz yeniden düzenlenen sınıflarında tekli pleksi ile kaplı sıralarında eğitim görecek ve hep aynı yerde ve sırada oturacak ayrıca ders sırasında camların açık kalması sağlanacaktır.


Sayılarını arttırdığımız nöbetçi öğretmenlerimiz gün boyu sınıfın havalandırılmasını sağlayacak, öğrencilerimizin sosyal mesafe kurallarına uymaları konusunda uyarılarda bulunacaktır.


Teneffüslerde öğrenci yığılmasını önlemek için zil saatleri tekrardan düzenlenecek ve gruplar için belirlenen noktalarda teneffüslerini yapmaları sağlanacaktır.

 

Öğretmenlerimizin sınıflarda ders anlatacağı alan zemin yönlendirilmesi ile belirlenmiş olup öğretmen zorunlu olmadıkça bu alanın dışına çıkmayacaktır.

 

Okulumuz tüm çalışanlarımıza maske ve yüz siperliği tedariğini yapacaktır. 


Tüm okulumuzdaki lavabolarda sensörlü musluklar mevcut olup bahçemizin çeşitli alanlarında teneffüs sonrası el yıkamak için musluklar yapılmıştır.


Bütün el teması olan yüzeyler, kapı kolları, ışık anahtarları, lavabolar, tırabzanlar, tuvaletler her gün periyodik olarak dezenfekte edilip Sağlık Bakanlığının belirlediği standartlar uygulanacaktır.


Ortak kullanım alanları belli zaman aralıklarında dezenfekte edilecek ve revir sık sık sodyum karbonat ile temizlenecektir. Hasta muayene masalarının örtüleri her muayene sonrası değişecektir. 


Kullanılmış maske, siperlik gibi tıbbi malzemeler okul içerisinde çeşitli noktalara yerleştirilmiş özel atık kutularına atılacak, usulüne uygun olarak teslimi sağlanacaktır.


Okulumuz içinde bakanlığın yayınladığı tüm bilgilendirmeler gerekli yerlere asılmış olup okul içinde yığılmayı önlemek için geliş gidiş levhaları, zemin işaretlemeleri yapılmıştır.


Tüm çalışanlarımıza hijyen eğitimi kurumumuz tarafından verilmiştir.

 

        ÇAĞDAŞ ÖNCÜ OKULLARI COVID - 19 BİLGİLENDİRME KILAVUZU

  • Paylaş